Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich

Dom Dziennego Pobytu

W strukturze organizacyjnej Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich działa Dom Dziennego Pobytu (DDP), z którego nieodpłatnie mogą korzystać osoby w wieku emerytalnym oraz renciści o zmniejszonej sprawności psychofizycznej.
Do najczęstszych przyczyn zgłaszania się Podopiecznych do DDP należą:

  • samotność,
  • potrzeba zapełnienia wolnego czasu, często "życiowej pustki",
  • trudna sytuacja rodzinna - brak więzi uczuciowych, zrozumienia, wsparcia,
  • potrzeba życia towarzyskiego – kontakt z drugim człowiekiem,
  • poszukiwanie aktywnych form życia.

Dom Dziennego Pobytu jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Podopieczni mają do dyspozycji świetlicę, kącik komputerowy oraz stołówkę.

Korzystanie z obiadów w stołówce jest zgodnie z Uchwałą:

  • Uchwały Nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 ( M.P. z 2018 r., poz.1007),

  • Uchwały Nr IV/27/2018 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Osłonowego w zakresie dożywiania na lata 2019-2023 ( Dz. urz. Woj. Święt. z 2019 r., poz.17 )

  • Uchwały Nr IV/25/2018 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności (Dz. Urz. Woj. Święt. Z 2019 r., poz.15 )

  • Uchwały Nr IV/26/2018 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia zwrotu poniesionych wydatków za świadczenia w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 (Dz.Urz.Woj. Święt. z 2019 r., poz.16 ).

Celem działalności Domu Dziennego Pobytu jest szeroko pojęta aktywizacja osób starszych poprzez udział w różnych formach terapeutycznych tj.:

  • zajęcia rekreacyjno – towarzyskie (spacery, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, wieczorki taneczne, spotkania okolicznościowe, biesiady, ogniska, grille itp.),
  • terapia zajęciowa - mająca na celu manualne usprawnianie, poprzez wykonywanie przez Podopiecznych pod kierunkiem instruktora różnorodnych prac (z bibuły, papieru, wstążki, prace wykonywane techniką decoupage , szydełkowanie, haftowanie itp.),
  • silwoterapia - terapia poprzez kontakt z przyrodą – letnie wyjazdy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sielpi,
  • muzykoterapia – zajęcia relaksujące i stymulujące poprzez słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, ćwiczenia rytmiczne,
  • udział w małych formach teatralnych przygotowywanych okazji spotkań okolicznościowych oraz świąt,
  • choreoterapia – terapia tańcem,
  • kinezyterapia – terapia ruchem – ćwiczenia fizyczne, ogólnousprawniające, nordic walking z instruktażem,
  • biblioterapia – terapia poprzez literaturę, inaczej ukierunkowane czytelnictw dostarczające tematów do rozmów, nowego spojrzenia na własne problemy,
  • poznawanie nowych umiejętności przydatnych w działalności społecznej, np. korzystanie z komputera, internetu oraz telefonu komórkowego.

Udział podopiecznych w oferowanych przez Dom Dziennego Pobytu zajęciach odbywa się na zasadzie dobrowolności, zgodnie z ich zainteresowaniami oraz możliwościami psychoruchowymi.

Aktywność w w/w formach terapeutycznych dostarcza Podopiecznym Domu Dziennego Pobytu wielu korzyści:

  • podnosi poczucie własnej wartości,
  • motywuje do działania,
  • jest źródłem satysfakcji,
  • użyteczności dla innych,
  • umożliwia nawiązywanie kontaktów społecznych,
  • zachowuje kondycję psychiczną i fizyczną,
  • daje możliwość realizacji własnych pasji,
  • rozwija umiejętności i zdolności twórcze,
  • umożliwia zdobywanie nowej wiedzy,
  • daje poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Dom Dziennego Pobytu współpracuje z różnymi instytucjami z terenu miasta i gminy Końskie: szkołami, przedszkolami, Miejsko - Gminnym Domem Kultury oraz Komendą Powiatową Policji w Końskich.

Regulamin Domu Dziennego Pobytu.

Artykuły

  • UDZIAŁ W KONKURSIE NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

    Podczas terapii zajęciowej, na której Podopieczni wykonywali różne świąteczne ozdoby, narodził się pomysł wzięcia udziału w Konkursie na tradycyjną palmę Wielkanocną organizowanym przez Koneckie Centrum Kultury i Parafię Św. Mikołaja w Końskich, który odbył się w ramach II  Jarmarku Wielkanocnego trwającego od 22 do 24 marca 2024 r. na Placu Kościuszki.

    Podopieczni z dużym zapałem wzięli się do pracy.

    I tak w przeciągu tygodnia powstała prawie dwumetrowa piękna palma, którą oczywiście zgłoszono do Konkursu.

    Jego rozstrzygnięcie nastąpiło 24 marca 2024 r.

    Wykonana przez Podopiecznych palma Wielkanocna otrzymała,

     z czego się bardzo wszyscy cieszą

    wyróżnienie!

    Czytaj Więcej o: UDZIAŁ W KONKURSIE NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ
  • ŚWIĄTECZNE PLASTYCZNE AKCENTY

    Od początku marca Podopieczni zaczęli przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

    Przez kilka tygodni na terapii zajęciowej każdy chętnie angażował się do pracy, jak tylko mógł. Jedni cieli krepinę, wykonywali różne elementy potrzebne do zrobienia kwiatka, inni zaś je łączyli w całość. W efekcie powstało mnóstwo różnorodnych, kolorowych kwiatów, które potem wykorzystano do ozdób świątecznych.

    I tak powstały wiosenne dekoracje, stroiki, kartki świąteczne oraz palmy wielkanocne, które z radością Podopieczni wzięli sobie do domów.

    Czytaj Więcej o: ŚWIĄTECZNE PLASTYCZNE AKCENTY
  • SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

    14 marca 2024 r. w Domu Dziennego Pobytu odbyło się spotkanie z dietetykiem Panią Martą Temperowicz,  która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła Podopiecznym zasady prawidłowego odżywiania się osób starszych. Omówiła poszczególne składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w tym wieku. Służyła wieloma radami dotyczącymi przygotowywania posiłków. Ponadto razem z Podopiecznymi układała przykładowe menu, które w swoim składzie powinno zawierać przede wszystkim dużo warzyw, owoców, które zawierają niezbędne dla zdrowia witaminy oraz błonnik. Podopieczni zadawali wiele pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

    Temat żywienia jest bardzo szeroki a przede wszystkim bardzo ważny,  dlatego też na pewno Podopieczni chętnie będą pogłębiać na ten temat wiedzę i wezmą udział w kolejnych takich spotkaniach.

    Czytaj Więcej o: SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
  • DBANIE O KONDYCJĘ PSYCHICZNĄ I FIZYCZNĄ

    Podopieczni niemal codziennie spotykają się w Domu Dziennego Pobytu.

    Wspólnie spędzany czas w trosce o zdrowie i umysł urozmaicany jest  gimnastyką

    z woreczkami, z taśmami rehabilitacyjnymi  na materacach lub na drabinkach.

    Ponadto Podopieczni chętnie uczestniczą w grach i zabawach towarzyskich takich jak: Remik, domino, warcaby, karty, układanie puzzli, rozwiązywanie rebusów, łamigłówek  zgadywanek, krzyżówek, kalambury a także malowanie kolorowanek.

              Razem jest raźniej zmotywować się do działania. Ruch i myślenie na pewno mają wpływ na kondycję ludzkiego ciała i umysłu, a ile przy tym jest radości!

    Czytaj Więcej o: DBANIE O KONDYCJĘ PSYCHICZNĄ I FIZYCZNĄ
  • Dzień Kobiet i Mężczyzn 2024r.

    Dzień 8 marca  był szczególnym dniem dla Pań z Domu Dziennego Pobytu.

    Na tę okazję salę Domu przyozdobiono wykonanymi w ramach terapii zajęciowej kolorowankami oraz krokusami z krepiny. Na Panie czekały niespodzianki przygotowane przez kolegów, którzy ubrani elegancko w muszki od progu witali je z uśmiechem oraz pomagali w zdejmowaniu wierzchnich ubrań. Zapraszali do stołów, na których czekał uprzednio przygotowany przez nich słodki poczęstunek.

    Część oficjalną spotkania Panowie rozpoczęli odśpiewaniem piosenki pt. „Brunetki, blondynki” a następnie złożyli  życzenia i wręczyli każdej z Pań tulipana.

    Po czym miło upłynął czas na wspólnym śpiewie piosenek o dziewczynach i kobietach, wysłuchano także szlagierów tych z młodzieńczych lat.

    To nie koniec atrakcji w tym dniu. Miłą niespodziankę Paniom sprawił starszy  inspektor do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych Lidia Stachera, która w imieniu własnym oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich złożyła serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz wręczyła im odblaski w kształcie koniczynki. Podopieczne uprzejmie  podziękowały za wszystko, a jeden z  obecnych Panów złożył życzenia i wręczył bukiet tulipanów.

     

              10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzn, o którym to dniu pamiętały Panie. To nic, że ten dzień przypadł na niedzielę. Świętowanie przeniesiono na poniedziałek, który dzięki Paniom na pewno na długo pozostanie w pamięci Panów jako miły dzień, w którym otrzymali wiele wyrazów sympatii, ciepłych życzeń,  „bukietu” piosenek oraz  lizaki w kształcie serduszka z napisem „Kocham Cię.”

     

    Czytaj Więcej o: Dzień Kobiet i Mężczyzn 2024r.