Pn.-Pt. 7:30 - 15:30  (41) 372 79 20 (41) 372 77 03

A- A A+

Dodatki mieszkaniowe

Dodatki mieszkaniowe i energetyczne

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez gminę, mającym na celu dofinansowanie do wydatków mieszkaniowych ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.

Zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych regulują przepisy:

- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019r., poz.2133 ze zm.),

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 156, poz. 1817),

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2005r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 131, poz. 1094)

- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej z dnia 26 kwietnia 2013r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu (Dz. U. z dnia 22.05.2013r., poz. 589),

- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020r., poz. 256 ze zm.),

- Uchwała Rady Miejskiej w Końskich Nr XIII/118/2004 z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie obniżenia wskaźnika procentowego wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. Urz. Woj. Świętokrzyskiego z 2004r. Nr 49, poz. 812).

Warunkiem otrzymania dodatku mieszkaniowego jest spełnienie łącznie trzech następujących przesłanek:

I. Tytuł prawny

Dodatek mieszkaniowy nie ma charakteru uznaniowego, lecz przyznawany jest według zasad ściśle określonych przepisami prawa i przysługuje:

1. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,

2. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

3. osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,

4. innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,

5. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

II.Dochód

Jeżeli średni miesięczny dochód brutto na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza:

- 125% najniższej emerytury (obowiązującej w dniu złożenia wniosku) w gospodarstwie wieloosobowym tj. 1 500,00 zł;

- 175% najniższej emerytury (obowiązującej w dniu złożenia wniosku) w gospodarstwie jednoosobowym tj. 2 100,00 zł.

Najniższa emerytura od 01 marca 2020r. wynosi 1 200,00 zł.

Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Do dochodu nie wliczasię świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego, zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007r., świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 marca 2015r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2018r., poz. 690 oraz z 2019r., poz. 730, 752 i 992), świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018r., poz. 2134 z późn. zm.), dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019r. poz. 1111, 924 i 1818), dopłaty do czynszu, o której mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania (Dz. U. poz. 1540 oraz z 2019r. poz.1309), świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie art. 9 ustawy z dnia 22 listopada 2018r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. poz. 2529) oraz świadczenia uzupełniającego przyznanego na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 2019r. oświadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. poz. 1622).

Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019r., poz. 1256 i 1309).

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, gdy kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek pomniejsza się o kwotę tej nadwyżki.

III.Powierzchnia

Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) uprawniająca do korzystania z dodatku mieszkaniowego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego wynosi:

35m² - dla 1 osoby

40m² - dla 2 osób

45m² - dla3 osób

55m² - dla 4 osób

65m² - dla 5 osób

70m² - dla 6 osób

- w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby powierzchnię normatywną zwiększa się o 5m².

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeśli powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza powierzchni normatywnej o więcej niż 30% lub o 50% jeśli pokoje i kuchnia zajmują nie więcej niż 60% powierzchni użytkowej mieszkania.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełno-sprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019r., poz. 1172, 1495,1696 i 1818).

Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na okres 6-ciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Osoba uprawniona do dodatku mieszkaniowego powinna złożyć wniosek, do którego dołącza deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego za 3 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku i inne niezbędne dokumenty.

Wymagane dokumenty:

  • wniosek o dodatek mieszkaniowy potwierdzony w pkt. 2-6, 8-1,13 przez Zarządcę budynku,

  • deklaracja o wysokości dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego (osób faktycznie zamieszkujących pod wskazanym adresem),

  • akt własności lub/i inny dokument potwierdzający tytuł prawny do zamieszkiwanego lokalu mieszkalnego (umowa najmu, umowa podnajmu, umowa użyczenia, umowa najmu lokalu socjalnego lub zamiennego, wyrok o przyznaniu lokalu zamiennego lub socjalnego),

  • aktualne rozliczenie czynszowe,

  • faktury za energię elektryczną (szczegółowe rozliczenie energii elektrycznej),

  • zaświadczenia o dochodach za okres 3 – ech pełnych miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku wszystkich zamieszkałych członków gospodarstwa domowego m.in.:

- zaświadczenie dot. wynagrodzenia za pracę,

- zaświadczenie dot. pobieranych świadczeń z ZUS , KRUS - renta, emerytura, zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne,

- dokumenty potwierdzające pobierane świadczenia z tytułu alimentów, aktualny wyrok alimentacyjny,

- bezrobotni – strona może złożyć w tej sprawie oświadczenie pod odpowiedzialnością karną dot. swojej rejestracji w PUP,

- w przypadku osób bezrobotnych nie zarejestrowanych w Urzędzie Pracy oświadczenie pod odpowiedzialnością karną odnośnie okresu rozliczeniowego,

- studenci – dochody z tytułu pobieranych stypendiów,

- osoby odbywające służbę wojskową dochody z tytułu pobieranego żołdu,

- osoby aresztowane bądź pozbawione wolności zaświadczenie z jednostki penitencjarnej o okresie pobytu, możliwości korzystania z przepustek i uzyskiwanych dochodach,

- w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagany jest dokument potwierdzający na jakich zasadach prowadzona jest działalność oraz oświadczenie/ zaświadczenie o uzyskanych dochodach za dany okres w zależności od formy prowadzenia działalności (przychody, koszty, opłacane składki na ubezpieczenie społeczne). Jeżeli działalność rozlicza biuro rachunkowe to biuro potwierdza zaświadczenie, jeżeli osoba rozlicza się sama to udostępnia dokumenty potwierdzające przychody za okres rozliczeniowy (książkę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów, itp.),

- w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego dokumenty potwierdzające ilość hektarów przeliczeniowych,

- inne dodatkowe dochody uzyskane przez członków gospodarstwa domowego w okresie rozliczeniowym do dodatku mieszkaniowego (np.: odszkodowania, odprawy, wypłacane wyrównania, diety, itp.).

W przypadku domu prywatnego wnioskodawca wypełnia wniosek, do którego dołącza:

- akt własności lub/i inny dokument potwierdzający tytuł prawny,

- decyzję w spr. podatku od nieruchomości,

-dane dot. zajmowanej powierzchni z rozpisaniem pomiarów poszczególnych pomieszczeń na oświadczeniu lub/ i plan budynku,

- rachunki za wodę, śmieci, szambo/ścieki - z ostatniego okresu rozliczeniowego,

- zaświadczenia o dochodach za okres 3 – ech pełnych miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku wszystkich zamieszkałych członków gospodarstwa domowego.

Ważne! W trakcie przyjmowania wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego mogą pojawić się nowe okoliczności, które będą musiały być wyjaśnione poprzez dostarczenie innych wymaganych dokumentów.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje, na wniosek osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta (lub inna upoważniona przez ten organ osoba) w drodze decyzji administracyjnej.

Decyzja powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku oraz doręczona wnioskodawcy i zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Dodatek jest wypłacany do 10-go dnia każdego miesiąca z góry - zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dodatek przelewem na osobiste konto.
Wypłata dodatku może być wstrzymana, gdy stwierdzi się, że osoba której przyznano dodatek nie opłaca na bieżąco należności za lokal mieszkalny. Gdy zaległość zostanie uregulowana w terminie trzech miesięcy od wydania wstrzymującej decyzji, dodatek mieszkaniowy zostanie wypłacony za ten okres. Jeśli uregulowanie zaległości nie nastąpi w tym terminie, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa z mocy prawa. Ponowne ubieganie się o przyznanie dodatku mieszkaniowego może nastąpić po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania decyzji przyznającej dodatek. Pobierający należności za lokale mieszkalne (zarządca budynku) powinien niezwłocznie zawiadomić organ , który wydał decyzję o przyznaniu dodatku, o powstaniu zaległości obejmujących pełne dwa miesiące.
Zmiany danych zawartych we wniosku lub deklaracji złożonej przez wnioskodawcę, które nastąpiły w okresie sześciu miesięcy od dnia przyznania dodatku mieszkaniowego, nie mają wpływu na wysokość wypłacanego dodatku mieszkaniowego.

Odmowa przyznania dodatku mieszkaniowego występuje w przypadku:

- nadmetrażu lokalu mieszkalnego;

- braku tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego;

- gdy, kwota dodatku jest niższa niż 2% najniższej emerytury w dniu wydania decyzji;

- gdy, w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w deklaracji a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy;

- w razie odmowy złożenia przez wnioskodawcę oświadczenia majątkowego.


Dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to pewna forma rekompensaty kosztów ponoszonych z tytułu opłat za energię elektryczną. Zryczałtowany dodatek energetyczny wprowadzono od 1 stycznia 2014r.

Zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania zryczałtowanego dodatku energetycznego regulują przepisy:

  • Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2020r., poz. 833)

  • Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019r., poz. 2133 ze zm.)

  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020r., poz. 256 ze zm.)

  • Obwieszczenie Ministra Klimatu z dnia 10 kwietnia 2020r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2020r. do dnia 30 kwietnia 2021r. (Monitor Polski DZ. U. z dnia 21 kwietnia 2020r., poz. 374)

  • Uchwała Nr VIII/57/2019 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 maja 2019r. w sprawie określenia wzoru wniosku o wypłatę dodatku energetycznego (Dz. Urz. Woj. Świętokrzyskiego z 2019r., poz. 2287).

Prawo do otrzymania zryczałtowanego dodatku energetycznego ma odbiorca wrażliwy energii elektrycznej. Zgodnie z ustawą, odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Aby otrzymać dodatek energetyczny należy:

  • posiadać ustalone prawo do dodatku mieszkaniowego,

  • złożyć wniosek o przyznanie dodatku energetycznego z załączoną umową kompleksową lub umową sprzedaży energii elektrycznej, której stroną jest osoba pobierająca dodatek mieszkaniowy,

  • zamieszkiwać w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej. Dodatek energetyczny wypłacają gminy, które otrzymują dotacje celowe z budżetu państwa na finansowanie wypłat dodatku energetycznego, w granicach kwot określonych na ten cel w ustawie budżetowej.

Wysokość zryczałtowanego dodatku energetycznego

Minister Klimatu w drodze obwieszczenia z dnia 10 kwietnia 2020r. ogłosił w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” wysokość dodatku energetycznego obowiązującą od dnia 1 maja 2020r. do 30 kwietnia 2021r., która dla gospodarstwa domowego:

  • prowadzonego przez osobę samotną - wynosi 10,94 zł/miesiąc;

  • składającego się z 2 do 4 osób - wynosi 15,19 zł/miesiąc;

  • składającego się z co najmniej 5 osób - wynosi 18,23 zł/miesiąc.

Dodatek energetyczny wypłaca się odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 30 stycznia danego roku.

Wymagane dokumenty:

- wniosek o przyznanie zryczałtowanego dodatku energetycznego,

- kopia umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej (umowa na przesyłanie i sprzedaż energii elektrycznej) zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym.

 

M-GOPS

Fundusze Europejskie Program Regionalny Europejski Fundusz Społeczny

KAPITAŁ LUDZKI

Logo funduszy europejskich

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Armii Krajowej 22
26-200 Końskie

TEL: 41-372-79-20
FAX: 041-372-77-03
E-mail: mgops.konskie@op.pl

Our website is protected by DMC Firewall!

Serwis wykorzystuje pliki cookies, aby lepiej spełniał oczekiwania użytkownika. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Cookies Więcej informacji