Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Dom Dziennego Pobytu

W strukturze organizacyjnej Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich działa Dom Dziennego Pobytu (DDP), z którego nieodpłatnie mogą korzystać osoby w wieku emerytalnym oraz renciści o zmniejszonej sprawności psychofizycznej.
Do najczęstszych przyczyn zgłaszania się Podopiecznych do DDP należą:

 • samotność,
 • potrzeba zapełnienia wolnego czasu, często "życiowej pustki",
 • trudna sytuacja rodzinna - brak więzi uczuciowych, zrozumienia, wsparcia,
 • potrzeba życia towarzyskiego – kontakt z drugim człowiekiem,
 • poszukiwanie aktywnych form życia.

Dom Dziennego Pobytu jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Podopieczni mają do dyspozycji świetlicę, kącik komputerowy oraz stołówkę.

Korzystanie z obiadów w stołówce jest zgodnie z Uchwałą:

 • Uchwały Nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 ( M.P. z 2018 r., poz.1007),

 • Uchwały Nr IV/27/2018 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Osłonowego w zakresie dożywiania na lata 2019-2023 ( Dz. urz. Woj. Święt. z 2019 r., poz.17 )

 • Uchwały Nr IV/25/2018 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności (Dz. Urz. Woj. Święt. Z 2019 r., poz.15 )

 • Uchwały Nr IV/26/2018 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia zwrotu poniesionych wydatków za świadczenia w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 (Dz.Urz.Woj. Święt. z 2019 r., poz.16 ).

Celem działalności Domu Dziennego Pobytu jest szeroko pojęta aktywizacja osób starszych poprzez udział w różnych formach terapeutycznych tj.:

 • zajęcia rekreacyjno – towarzyskie (spacery, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, wieczorki taneczne, spotkania okolicznościowe, biesiady, ogniska, grille itp.),
 • terapia zajęciowa - mająca na celu manualne usprawnianie, poprzez wykonywanie przez Podopiecznych pod kierunkiem instruktora różnorodnych prac (z bibuły, papieru, wstążki, prace wykonywane techniką decoupage , szydełkowanie, haftowanie itp.),
 • silwoterapia - terapia poprzez kontakt z przyrodą – letnie wyjazdy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sielpi,
 • muzykoterapia – zajęcia relaksujące i stymulujące poprzez słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, ćwiczenia rytmiczne,
 • udział w małych formach teatralnych przygotowywanych okazji spotkań okolicznościowych oraz świąt,
 • choreoterapia – terapia tańcem,
 • kinezyterapia – terapia ruchem – ćwiczenia fizyczne, ogólnousprawniające, nordic walking z instruktażem,
 • biblioterapia – terapia poprzez literaturę, inaczej ukierunkowane czytelnictw dostarczające tematów do rozmów, nowego spojrzenia na własne problemy,
 • poznawanie nowych umiejętności przydatnych w działalności społecznej, np. korzystanie z komputera, internetu oraz telefonu komórkowego.

Udział podopiecznych w oferowanych przez Dom Dziennego Pobytu zajęciach odbywa się na zasadzie dobrowolności, zgodnie z ich zainteresowaniami oraz możliwościami psychoruchowymi.

Aktywność w w/w formach terapeutycznych dostarcza Podopiecznym Domu Dziennego Pobytu wielu korzyści:

 • podnosi poczucie własnej wartości,
 • motywuje do działania,
 • jest źródłem satysfakcji,
 • użyteczności dla innych,
 • umożliwia nawiązywanie kontaktów społecznych,
 • zachowuje kondycję psychiczną i fizyczną,
 • daje możliwość realizacji własnych pasji,
 • rozwija umiejętności i zdolności twórcze,
 • umożliwia zdobywanie nowej wiedzy,
 • daje poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Dom Dziennego Pobytu współpracuje z różnymi instytucjami z terenu miasta i gminy Końskie: szkołami, przedszkolami, Miejsko - Gminnym Domem Kultury oraz Komendą Powiatową Policji w Końskich.

Regulamin Domu Dziennego Pobytu.

Artykuły

 • JUBILEUSZ PANI KRYSTYNY 17.05.2024 r.

  Są szczególne chwile, które razem w Domu Dziennego Pobytu przeżywamy. Do nich należą wspólnie obchodzone imieniny, czy urodziny.

            16 maja 2024 r. r. Pani Krystyna Bolek obchodziła  swoje  90 - te urodziny.

            Jubilatka otrzymała wiele serdecznych życzeń, kwiatów od licznie przybyłych Podopiecznych oraz  Dyrekcji  Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich  i  Pracowników Domu.

  Pani Krystynie w tym dniu towarzyszyły jej dwie córki, które swoją obecnością sprawiły mamie miłą niespodziankę, a także przygotowały na tą okoliczność pyszny tort.

  Wzruszenia i radości przepełniły serca wszystkich!

   

  Pani Krystyna do naszego Domu uczęszcza już 5 lat.

  Cieszymy się, że te kolejne, okrągłe urodziny jest z nami i co najważniejsze,  w dobrym zdrowiu!

  Czytaj Więcej o: JUBILEUSZ PANI KRYSTYNY 17.05.2024 r.
 • „SPOTKANIE” Z COACHINGIEM ( Z KOŁCZINGIEM) 15.05.2024 r.

  Dom Dziennego Pobytu prowadzi także zajęcia informacyjno - edukacyjne. Pragnie przybliżyć i zapoznać Podopiecznych z różnymi, nowymi dziedzinami, zjawiskami i pojęciami, jakie niesie ze sobą współczesność.  Osoby starsze często nie nadążają za ciągle pojawiającymi się zmianami i nowościami, ponieważ są nieznane, to czasami budzą w nich lęk i obawy, ale nie tylko, gro Seniorów to ciekawi i interesuje. Aby zaspokoić te pragnienia, Dom organizuje prelekcje i spotkania z reprezentantami danych dziedzin.

            14 maja 2024 r. gościł Panią Ewę Dekę, która z zawodu jest coachem i zajmuje się coachingiem. Pojęcia te są nowe i mało znane. Dzięki interesującej prelekcji Podopieczni dowiedzieli się na czym polega jej praca.  Kołcz, czyli osoba zajmująca się coachingiem, pomaga osobom, które są niezadowolone z konkretnych obszarów swojego życia ( np. z pracy, zarobków, stosunków międzyludzkich), stara się poczynić w nich  istotne zmiany, by mogli żyć dokładnie tak, jak tego naprawdę chcą. Coachingu nie można mylić z doradztwem, czy psychoterapią, gdyż nie udziela rad, nie polega na wytykaniu błędów i nie skupia się na przeszłości. Na seansach coachingowych polegających na rozmowie z klientem poruszane są różne życiowe tematy w tym: zrozumienie swoich wartości i tego, co naprawdę jest ważne, rozwój pewności siebie i samooceny, zarządzenie stresem i emocjami, czy znalezienie sensu i celu w życiu.

            Podopieczni z dużym zainteresowaniem i uwagą wysłuchali ciekawej prelekcji podczas, której chętnie zabierali głos, by podzielić się swoją wiedzą oraz spostrzeżeniami.

   

  Czytaj Więcej o: „SPOTKANIE” Z COACHINGIEM ( Z KOŁCZINGIEM) 15.05.2024 r.
 • TERAPIA ZAJĘCIOWA - sztuka składania serwetek deserowych

  Przez kilka majowych dni  Podopieczni chętnie uczyli się składania serwetek. Jest to prosta czynność, ale za to jaka przydatna na co dzień. Stół przybrany efektownie złożonymi serwetkami wygląda bardzo elegancko.

  Podopieczni na pewno wykorzystają nowo zdobyte umiejętności, które z pewnością będą podziwiane przez członków ich rodzin.

  Czytaj Więcej o: TERAPIA ZAJĘCIOWA - sztuka składania serwetek deserowych
 • WIECZOREK TANECZNY 26.04.2024 r.

  Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu bardzo lubią śpiew i taniec, dlatego też z ochotą 25 kwietnia 2024 r. bawili się na wiosennym wieczorku tanecznym. Sale udekorowano wykonanymi własnoręcznie  kwiatami z krepiny.   Panie wystąpiły w kwiecistych kreacjach ozdobionych  apaszkami i szaliczkami wywiązanymi na różne sposoby. Należy nadmienić, iż przez parę dni wcześniej wspólnie uczyły się tej sztuki, która na pewno w przyszłości się przyda.

  Jak zawsze zabawie towarzyszyła miła atmosfera przepełniona humorem oraz śpiewem piosenek o wiośnie.

  Czytaj Więcej o: WIECZOREK TANECZNY 26.04.2024 r.
 • RUCH TO ZDROWIE 16.04.2024 r.

  Każdy wie jak ważny dla zdrowia i kondycji fizycznej jest ruch i gimnastyka.

  Rodzaj wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany do grupy wiekowej oraz indywidualnej sprawności danej osoby.

            16 kwietnia 2024 r. Podopieczni Domu Dziennego Pobytu skorzystali z porad bioenergoterapeutki Pani Elżbiety Pazur, która zademonstrowała ćwiczenia wzmacniające poszczególne odcinki kręgosłupa oraz udzieliła wiele cennych wskazówek na temat metod uciskowych niwelujących napięcie mięśniowe w różnych partiach ciała. Nie wszyscy wiemy, że bezruch, stres w dużej mierze przyczynia się do przykurczów i napięć mięśni, co w rezultacie prowadzi do problemów kostno – stawowych.

  Podopieczni chętnie uczestniczą w różnych formach ruchu proponowanych na zajęciach w DDP, czy to w gimnastyce, tańcach i zabawach ruchowych. Fachowe wskazówki i porady bioenergoterapeutki są zachętą do dbania o swoje zdrowie i na pewno wzbogacą i urozmaicą zestawy dotychczasowych wykonywanych przez Podopiecznych ćwiczeń, co z pewnością przyczyni się do poprawy sprawności ruchowej i nie tylko.  

   

  Czytaj Więcej o: RUCH TO ZDROWIE 16.04.2024 r.