Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Pokój Przyjazny Dziecku i Rodzinie

Dom Dziennego Pobytu

W strukturze organizacyjnej Miejsko–Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich działa Dom Dziennego Pobytu (DDP), z którego nieodpłatnie mogą korzystać osoby w wieku emerytalnym oraz renciści o zmniejszonej sprawności psychofizycznej.
Do najczęstszych przyczyn zgłaszania się Podopiecznych do DDP należą:

  • samotność,
  • potrzeba zapełnienia wolnego czasu, często "życiowej pustki",
  • trudna sytuacja rodzinna - brak więzi uczuciowych, zrozumienia, wsparcia,
  • potrzeba życia towarzyskiego – kontakt z drugim człowiekiem,
  • poszukiwanie aktywnych form życia.

Dom Dziennego Pobytu jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Podopieczni mają do dyspozycji świetlicę, kącik komputerowy oraz stołówkę.

Korzystanie z obiadów w stołówce jest zgodnie z :

  • art. 7, art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 36 pkt 2 lit. j, art. 48 b ust. 2, art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej  ( t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283 ze zm.),

  • art. 104, art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2024 roku poz. 572),

  • § 1 Uchwałą nr 149 Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2023 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028 (M.P. z 2023 r., poz 881),

  • Uchwałą Nr LXV/588/2023 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028,

  • Uchwałą Nr LXV/587/2023 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 21 grudnia 2023 roku w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej oraz zasad zwrotu wydatków za świadczenia przez osoby objęte rządowym programem "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028 (Dz. Urz. Woj. Święt. z 2023 r., poz. 5334).

Celem działalności Domu Dziennego Pobytu jest szeroko pojęta aktywizacja osób starszych poprzez udział w różnych formach terapeutycznych tj.:

  • zajęcia rekreacyjno – towarzyskie (spacery, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, wieczorki taneczne, spotkania okolicznościowe, biesiady, ogniska, grille itp.),
  • terapia zajęciowa - mająca na celu manualne usprawnianie, poprzez wykonywanie przez Podopiecznych pod kierunkiem instruktora różnorodnych prac (z bibuły, papieru, wstążki, prace wykonywane techniką decoupage , szydełkowanie, haftowanie itp.),
  • silwoterapia - terapia poprzez kontakt z przyrodą – letnie wyjazdy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sielpi,
  • muzykoterapia – zajęcia relaksujące i stymulujące poprzez słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, ćwiczenia rytmiczne,
  • udział w małych formach teatralnych przygotowywanych okazji spotkań okolicznościowych oraz świąt,
  • choreoterapia – terapia tańcem,
  • kinezyterapia – terapia ruchem – ćwiczenia fizyczne, ogólnousprawniające, nordic walking z instruktażem,
  • biblioterapia – terapia poprzez literaturę, inaczej ukierunkowane czytelnictw dostarczające tematów do rozmów, nowego spojrzenia na własne problemy,
  • poznawanie nowych umiejętności przydatnych w działalności społecznej, np. korzystanie z komputera, internetu oraz telefonu komórkowego.

Udział podopiecznych w oferowanych przez Dom Dziennego Pobytu zajęciach odbywa się na zasadzie dobrowolności, zgodnie z ich zainteresowaniami oraz możliwościami psychoruchowymi.

Aktywność w w/w formach terapeutycznych dostarcza Podopiecznym Domu Dziennego Pobytu wielu korzyści:

  • podnosi poczucie własnej wartości,
  • motywuje do działania,
  • jest źródłem satysfakcji,
  • użyteczności dla innych,
  • umożliwia nawiązywanie kontaktów społecznych,
  • zachowuje kondycję psychiczną i fizyczną,
  • daje możliwość realizacji własnych pasji,
  • rozwija umiejętności i zdolności twórcze,
  • umożliwia zdobywanie nowej wiedzy,
  • daje poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Dom Dziennego Pobytu współpracuje z różnymi instytucjami z terenu miasta i gminy Końskie: szkołami, przedszkolami, Miejsko - Gminnym Domem Kultury oraz Komendą Powiatową Policji w Końskich.

Regulamin Domu Dziennego Pobytu.

Artykuły

  • KARNAWAŁ w DDP 24.01.2025 r.

    Do Domu Dziennego Pobytu  23 stycznia 2025 r. zawitał karnawał, czas zabaw i tańców. Podopieczni chętnie spotkali się,  by się wspólnie rozweselić.

    Stoły ozdobiono srebrnymi i złotymi łańcuchami, sale kolorowymi bombkami i migającymi światełkami, założono  szykowne i eleganckie  stroje.

    Humory wszystkim dopisywały. Głośno rozbrzmiewał wspólny śpiew i muzyka, a w tańcu, co Podopieczni stwierdzili - wróciły młode lata!

    Czytaj Więcej o: KARNAWAŁ w DDP 24.01.2025 r.
  • Dzień Babci i Dziadka 2025

    21 stycznia  2025 r. Podopieczni obchodzili Dzień Babci i Dziadka.

    Były życzenia, piosenki, wspomnienia i opowieści o swoich babciach, o tym jak świat się zmienia i babcie też.

    Miłą niespodziankę sprawili swoją wizytą Uczniowie i ich Wychowawczynie Pani  Agnieszka Wołczyk Świtakowska oraz Pani Anna Konopka z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich, którzy przybyli do Domu Dziennego Pobytu by złożyć Podopiecznym serdeczne i ciepłe życzenia, a także podarować prezenty wykonane przez nich osobiście w postaci laurek oraz pysznego  ciasta.

    Wzruszeni Podopieczni zaprosili gości do wspólnego stołu. Ponieważ było to pierwsze spotkanie, na wstępie młodzież opowiedziała o swojej szkole, zaś  Seniorzy o tym, jak działa ich Dom. W dalszej części rozdano wszystkim śpiewniki i zachęcono do wspólnego śpiewu.

              Biesiada bardzo podobała się zarówno młodszym,  jak i starszym do tego stopnia, że nowo nawiązana współpraca w przyszłości zaowocuje dalszymi działaniami, które to zadeklarowały obie strony.

              Spotkania takie jak to, spotkania pokoleń wnoszą wiele pozytywnych relacji dla  Wzmacniają nie tylko więzi rodzinne i społeczne, ale także rolę dziadków w życiu wnuków, co w konsekwencji  poprawia  ich samopoczucie.

    Czytaj Więcej o: Dzień Babci i Dziadka 2025
  • Wigilia 2024 w Domu Dziennego Pobytu

    18 grudnia 2024 r. w Domu Dziennego Pobytu odbyła się uroczysta wigilia, na którą przybyli: burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz  zastępca burmistrza Krzysztof Jasiński, a także dyrektor M – GOPS w Końskich Aneta Mikuszewska Sorn oraz zastępca dyrektora Agnieszka Majchrzak.

    Zebranych powitał kierownik Domu Dziennego Pobytu Katarzyna Skiba, która zaprosiła wszystkich do obejrzenia przedstawienia słowno – muzycznego  pt. „Gdy zabłyśnie gwiazda” w wykonaniu rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny, również i samych asystentów rodzin oraz pracowników socjalnych. Występ ten został przygotowany w ramach projektu socjalnego pt. „Co było a nie jest – łączymy pokolenia.”

              Zaprezentowane przedstawienie było dla Podopiecznych miłą niespodzianką, która sprawiła im nie tylko dużą radość, ale swoją „magią” wprowadziło wszystkich w wzniosłą atmosferę świąt, której towarzyszyły życzenia oraz kolęda.

    Czytaj Więcej o: Wigilia 2024 w Domu Dziennego Pobytu
  • Mikołajkowe spotkanie w Domu Dziennego Pobytu 2024

    Co roku, 6 grudnia, Podopieczni Domu Dziennego Pobytu spotykają się, by uczcić Św. Mikołaja i przy okazji świetnie się bawić. Trzeba przecież wykorzystać każdą nadarzającą się okazję.

    Tym razem spotkanie przebiegło pod hasłem: „ I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”

    Trzeba nadmienić, że wszyscy się sumiennie się przygotowali. Choinki ozdobili własnoręcznie wykonanymi techniką origami Mikołajami z papieru oraz każdy przygotował dla koleżanek i kolegów niespodziankę, a pomysłów na nią było wiele. Były to między innymi: wierszyki, piosenki, pląsy, żarty, miłe słowa i gesty. Wszystko to sprawiło wszystkim radość a przecież wiadomo – śmiech to zdrowie!
    Za te starania Mikołaj obdarował Podopiecznych słodkościami.

    Czytaj Więcej o: Mikołajkowe spotkanie w Domu Dziennego Pobytu 2024
  • Zabawa Andrzejkowa 2024

    28 listopada 2024 r. Podopieczni bawili się na Andrzejkach.

       Na tą okazję Panie ozdobiły swoje kreacje koralami, ubrały odświętne stroje. Sale udekorowano różami wykonanymi przez Podopiecznych z jesiennych, kolorowych liści, zapalono świeczki. Pełni humoru i wigoru wieczór rozpoczęto wspólnym śpiewem, a następnie ruszono w tany. 

    Czytaj Więcej o: Zabawa Andrzejkowa 2024